Konstauktion till förmån för flyktingbarn
Tanken har funnits där hela hösten – de vill göra något för att hjälpa de ensamkommande flyktingbarnen. På lördag hålls illustratörernas konstauktion Trygga Räkan.
Konstnärsduon Vombat Combat, mera kända som barnboksillustratörerna Linda Bondestam och Jenny Lucander, är initiativtagarna bakom auktionen Trygga Räkan, som hålls på Luckan i centrum av Helsingfors på lördag. Då auktioneras ett 30-tal konstverk av kända barnboksillustratörer ut.Bakgrund
- Auktionen Trygga Räkan hålls på Luckan, Simonsgatan 8 i Helsingfors lördagen den 5 december klockan 14.
- Under konstauktionen blir det också annat program, då författarna Ulf Stark och Annika Sandelin läser högt ur sina böcker och Johanna Almark-Mannila sjunger julsånger.
– Jag har funderat hela hösten på hur vi skulle kunna hjälpa flyktingbarn som kommer till Finland. Jag känner starkt speciellt för de barn som kommer ensamma hit, jag hoppas att de ska känna sig välkomna här och kunna etablera sig i landet, säger Bondestam.
– Jag har tidigare i höst jobbat som frivillig på Röda Korset och delat ut mat till asylsökande när de har köat hos polisen i Böle, berättar Lucander.
Så föddes idén att hålla en konstauktion, där alla intäkter styrs via Röda Korset till flyktingbarnen. Förutom Bondestam och Lucander deltar också illustratörerna Lena Frölander-Ulf, Anna Härmälä, Cara Knuutinen och Marika Maijala med egna konstverk.
Trygga Räkan är duons andra gemensamma projekt under namnet Vombat Combat. Annars jobbar de individuellt med egna bokprojekt.
– Det namnet använder vi när vi jobbar tillsammans, ofta med samhälleliga projekt. Det här är ett givande sätt att hjälpa, säger Lucander.
Hon har skapat tre helt nya och unika illustrationer inför auktionen, medan Bondestam har valt ut kända illustrationer från sina barnböcker som hon gjort tillsammans med författaren Ulf Stark.
De har låtit trycka upp motiven på stora fanerskivor. Utgångspriset i lördagens auktion kommer att ligga på mellan 20 och 50 euro beroende på konstverkets storlek.
– Men vi hoppas förstås att priserna stiger till mycket större belopp. Det här är faktiskt ett ypperligt sätt att hjälpa och man får själv ett konstverk som minne, säger Lucander.